Kontakt

Uppdaterad: 2020-09-15 11:55:28

Det är lätt att komma i kontakt med oss. Nedan hittar du alla uppgifter du behöver. Du kan också fylla i kontaktformuläret i menyn till höger.

Vimmerby Energi & Miljö AB
598 81 VIMMERBY
Tel: 0492-76 93 00
vimmerby.energi@vimmerby.se

Organisationsnummer: 556189-4352

Kontaktformuläret och e-postadressen ovan bevakas bara under kontorstid.

Felanmälan
Felanmälan för elnät, vatten/avlopp och fjärr-/närvärme under icke kontorstid: 0492-76 93 20. Övrig tid enligt ovan. OBSERVERA att fel på värmeväxlare till fjärr- och närvärme ska anmälas till din VVS-installatör.

Telefontider Kundtjänst:
måndag - fredag, kl. 07.00 - 15.00 (vecka 28-32: kl. 13.00). Stängt kl. 09.00 - 09.30 och 13.00 - 13.30.

Nedanstående dagar stänger Kundtjänsten kl. 12.00:

  • 9 april Skärtorsdag
  • 30 april Valborgsmässoafton
  • 20 maj Dag före Kristi Himmelsfärd
  • 22 maj Klämdag efter Kristi Himmelsfärd
  • 29 maj Dag före Pingstafton
  • 5 juni Dag före Sveriges Nationaldag
  • 18 juni Dag före Midsommarafton
  • 30 oktober Alla helgons afton
  • 23 december Dag före julafton
  • 30 december Klämdag före nyårsafton


Kontorets öppettider:
måndag - fredag, kl. 07.00 - 16.00

Leverantörsfakturor via e-post
Vi tar gärna emot leverantörsfakturor via e-post som pdf-bilaga. Skicka i så fall till faktura.energi@vimmerby.se.

Direktkontakt

Telefonsamtal kopplas automatiskt till mobiltelefon i förekommande fall.
 

VD
Torbjörn Swahn
tel. 0492-76 95 54
torbjorn.swahn@vimmerby.se

 


Administrativ chef 
Marie Arvidsson
tel. 0492-76 93 23
marie.arvidsson@vimmerby.se


Tf Marknadschef
Carolina Edgren
tel. 0492-76 92 97
carolina.edgren@vimmerby.se


Nätchef 
Per Svensson
tel. 0492-76 93 19
per.svensson@vimmerby.se


Renhållningschef
Daniel Johansson
tel. 0492-76 95 79
daniel.johansson@vimmerby.se


VA-chef
Emma Jonsson
tel. 0492-76 93 45
emma.jonsson@vimmerby.se


Värmechef
Mats-Lennart Karlsson
tel. 0492-76 92 96
mats-lennart.karlsson@vimmerby.se


Kommunikation/Marknadsföring
Jenny Lindberg
tel. 0492-76 93 12
jenny.lindberg@vimmerby.se

 

Laboratoriet
Telefon: 0492-76 93 02
valab@vimmerby.se

 

Mätning
Jimmie Dyrberg
tel. 0492-76 93 18
jimmie.dyrberg@vimmerby.se

 


Kundtjänst
Frida Fjällgård
tel. 0492-76 93 47
frida.fjallgard@vimmerby.se


Kundtjänst
Kristina Eriksson
tel. 0492-76 93 03
kristina.i.eriksson@vimmerby.se


Kundtjänst
Hanna Larsson
tel. 0492-76 93 65
hanna.larsson@vimmerby.se


Kundtjänst
Helena Karlsson
tel. 0492-76 93 16
helena.karlsson@vimmerby.se